Očkování proti rakovině děložního čípku nenahrazuje preventivní gynekologické prohlídky

Očkování proti rakovině děložního čípku hpv nenahrazuje preventivní gynekologické prohlídky

Žádné očkování není stoprocentně účinné a stejně to platí i pro vakcíny proti lidskému papilomaviru, HPV. Infekce HPV je považována za příčinu rakoviny děložního čípku (karcinomu děložního hrdla) a k prevenci se mladým dívkám a ženám doporučují vakcíny proti HPV Cervarix, Gardasil (Silgard) nebo Gardasil 9. Ve všech příbalových letácích k těmto třem vakcínám ale najdete jedno zásadní varování: je kriticky důležité i přes očkování nadále pravidelně docházet na preventivní gynekologické prohlídky. Pravidelný screening děložního hrdla vaším gynekologem tak zůstává jediným spolehlivým prostředkem, jak rakovině děložního čípku předejít.

 

Proč je pravidelný cervikální screening důležitý i přes to, že je žena očkovaná proti HPV?

Podle příbalových letáků vakcíny proti HPV:

  • nemusí zaručit 100% ochranu proti očkovaným typům HPV,
  • nezaručují ochranu proti již probíhající infekci lidskými papilomaviry,
  • nedokážou přednádorové stavy ani karcinom léčit,
  • lézi a rakovinu děložního čípku a související choroby může způsobit i jiný typ HPV nebo také něco úplně jiného,
  • údaje o délce ochrany po očkování nejsou známy.

 

Příbalové letáky, resp. souhrnné údaje o přípravcích (SPC), najdete v těchto odkazech: Cervarix, Silgard, Gardasil 9.

 

Nádorové změny na čípku jsou nejčastější u žen mezi 30. – 70. rokem života. Vakcíny proti HPV hradí pojišťovny dívkám a od letoška i chlapcům ve 13 letech. Zda budou dívky očkované ve 13 letech chráněny i v pokročilém věku je velmi nejisté. V případě očkování dívky nebo ženy, která je již lidským papilomavirem infikována, může naopak dojít ke zhoršení a k rychlejšímu rozvoji přednádorového nálezu na děložním hrdle. Podle průzkumu českých lékařů je navíc už mezi 13letými dívkami 10 % z nich nakaženo HPV.

 

Ženy, které umírají na rakovinu děložního čípku, nechodí na gynekologické prohlídky

Gynekologové dlouhodobě upozorňují na to, že na pravidelné preventivní gynekologické prohlídky velká část žen vůbec nechodí. Podle statistik chodí na pravidelný screening přednádorových stavů 60 % žen do 45 let věku, z žen nad 45 let jich navštěvuje pravidelně svého gynekologa už pouhých 30 %. Vedoucí onkogynekologického centra 1. LF a VFN v Praze David Cibula v reportáži pro FTV Prima uvedl, že z 800 prvozáchytů nádorových změn na čípku ročně umírá kolem 400 žen. Jde přitom o ženy, které přijdou k lékaři pozdě, kdy je léčba obtížná nebo zcela nemožná. Cibula uvádí:

V současné době je to asi 800 záchytů za rok, to jsou nová onemocnění. A bohužel asi polovina z nich umírá. Ne, že bychom to neuměli léčit, ale to jsou ženy, které prostě přijdou ve stádiu, kdy už je to onemocnění neléčitelné.

Nádor děložního hrdla se vyvíjí několik let a předcházejí mu tři stádia přednádorových stavů, které ve většině případů samy odezní. Pokud neodezní a odhalí se včas, jsou nálezy na čípku velmi dobře léčitelné. Přes možnost očkování proti HPV zůstává preventivní gynekologická prohlídka jediným spolehlivým prostředkem, jak rakovině děložního čípku předejít.

 

Je očkování vakcínami proti HPV bezpečné?

Vakcínami proti HPV se ve světě i u nás očkuje od roku 2006. Za tu dobu se objevilo mnoho zpráv o velmi závažných nežádoucích účincích. V Dánsku, kde došlo k vyšetřování dívek s následky po očkování vakcínou Gardasil, odhadl vedoucí lékař tohoto vyšetřování výskyt vážných nežádoucích účinků u 1 z 500 očkovaných dívek. Mnoho případů velmi vážného narušení zdraví očkovaných dívek i chlapců přinesla média z různých zemí světa. V Japonsku stáhli doporučení očkovat vakcínami proti HPV velmi krátce po začátku masivní očkovací kampaně a v Japonsku a v Kolumbii byly podány hromadné žaloby o odškodnění. Prestižní organizace Cochrane podala stížnost na Evropskou lékovou agenturu, že své přehodnocení bezpečnosti vakcín proti HPV zfalšovala.

Z mainstreamových médií a od našich předních zdravotnických činitelů se tyto informace zpravidla nedozvíte, tomuto mediálnímu prostoru vládne především reklama. Abyste se mohli skutečně informovaně rozhodnout, zda své dítě nebo sebe naočkovat, je třeba zvážit pro i proti. Rizika očkování proti rakovině děložního čípku a odkazy na další informační zdroje najdete v našem článku Očkovat proti rakovině děložního čípku? Vakcíny proti HPV u soudu.

 

[newsletters_subscribe form=3]

 

 

0 0 votes
Article Rating