Samoléčebné síly lidského organismu

MUDr. Jan Vavrečka
MUDr. Jan Vavrečka, Ph.D., zdroj: Alternativnimedicina.cz

Čtenáře se zájmem o tzv. alternativní nebo přírodní způsoby léčení nemocí zajisté zaujme nedávný článek MUDr. Jana Vavrečky, Ph.D., autora obsáhlého seznamu článků na téma očkování na webu Vitalia. V tomto posledním článku uveřejněném na webu Protiproud upozorňuje na konvenční medicínou opomíjený fakt, že v člověku je možno aktivovat samoléčebné mechanismy a “pouhým” psychologickým působením se uzdravit i z těch nejzávažnějších chorob.

Ve vědecké terminologii se tomu říká placebo efekt. Ve skutečnosti však jde slovy dr. Vavrečky o samoléčebný efekt lidského organismu. A je více než zarážející, že tento samoléčebný efekt vědu vlastně nezajímá. V klinických testech se vyhodnocuje působení nějaké uměle vyrobené chemické látky (léku) a placebo efekt neboli samoléčebné mechanismy jsou považovány jen za jakýsi okrajový jev.

Přitom právě tento jev nám ukazuje, že o skutečném uzdravování z různých nemocí toho konvenční medicína stále mnoho neví. Dr. Vavrečka usuzuje, že právě s tímto efektem může velmi účinně pracovat tzv. alternativní medicína. Za nejúčinnějšího “spouštěče” samoléčebných sil člověka vidí osobnost lékaře, léčitele, terapeuta – čili osobnosti, která dokáže v člověku tyto samoúzdravné schopnosti nastartovat.

Citujme samotného dr. Vavrečku:

Každý člověk se v principu může (asi až na některé výjimky) úplně sám vyléčit úplně ze všeho, a to i bez všech léků a jiných klasických intervencí. Naše organismy toho jsou schopny. Skutečný problém spočívá v tom, proč se to v běžné praxi a v životě lidském dnes pravidelně neděje a nestává. Skutečný problém spočívá v tom, co spouští, co blokuje, co ničí a co obnovuje naše vrozené samoléčebné schopnosti.

Změna fyziologických funkcí (…) je v případě samoléčebného efektu startována z našeho vědomí a zejména z našeho podvědomí. Významné změně hmoty – samoléčebnému efektu – proto vždy nutně předchází významná změna v obsahu našeho vědomí a podvědomí.

Dr. Vavrečka sice neupřesňuje, co má na mysli pod širokým pojmem alternativní medicína, protože do ní můžeme zařadit například i přírodní medicínu založenou na působení “přírodních chemických látek”, která pracuje s působením aktivních látek z rostlin, nicméně samoléčebný efekt může být v tomto případě podpůrným, nebo i klíčovým prvkem v úspěšné léčbě nemoci.

Ne nadarmo se říká: lékař léčí, příroda uzdravuje.

5 1 vote
Article Rating