V České republice se hlásí nejvíce nežádoucích účinků vakcín z celé Evropy

Zpravodaj NU SUKL 1_2018

Zajímavou informaci k hlášení nežádoucích účinků očkování přináší první číslo letošního Zpravodaje Nežádoucí účinky léčiv. Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvádějí, že ve srovnání s evropským průměrem představuje hlášení nežádoucích účinků vakcín v ČR přes čtvrtinu všech hlášení nežádoucích účinků léčiv. Evropský průměr pro hlášení nežádoucích reakcí  na vakcíny přitom tvoří kolem 5 %.

Pracovníci SÚKL jako každoročně vyzývají zdravotníky k tomu, aby podezření na nežádoucí účinky léčiv hlásili. Připomínají, že je to důležité mimojiné i ke zhodnocení poměru přínosů a rizik léčiv. Přesto je celková hlášenost nežádoucích reakcí na vakcíny pouze zlomkem odhadovaného skutečného rozsahu vážných nežádoucích účinků očkování, na což sám Zpravodaj upozorňuje. Podle různých studií se totiž ukazuje, že celosvětově je počet hlášení vážných nežádoucích účinků očkování chronicky velmi nízký. Bývalý ředitel SÚKL Blahuta odhadl v roce 2015 hlášenost nežádoucích účinků vakcín na pouhé 1 – 2 %.

Podrobnému přehledu o nahlášených nežádoucích účincích vakcín se věnuje vždy druhé číslo Zpravodaje, tedy nadcházející číslo. O přehledu nežádoucích účinků očkování za rok 2017 Vás budeme informovat.

Zpravodaj SÚKL 1_2018_hlaseni_NU

 

Zdroj:

 

0 0 votes
Article Rating