Významný britský onkolog zemřel krátce po očkování proti žluté zimnici

Prof_Martin_Gore_Marsden_Hospital
Prof. Martin Gore, onkolog, fotografie: The Royal Marsden Hospital, UK

Významný britský onkolog dr. Martin Gore (67 let), profesor Ústavu pro výzkum rakoviny, zemřel letos 10. ledna krátce po očkování vakcínou proti žluté zimnici. Příčinou úmrtí bylo selhání vnitřních orgánů. Podle lékařů jde o případ nežádoucího účinku očkování, kdy u vnímavého jedince došlo k rozvoji onemocnění, proti kterému se očkoval. Vakcína proti žluté zimnici je “živou” vakcínou, obsahuje oslabené živé viry.

Žlutá zimnice je virové onemocnění přenášené komáry a projevuje se podobně jako chřipka. 85 % nemocných se zotaví, ale u 15 % dochází k poškození ledvin a jater a následně k vnitřnímu krvácení, což často vede k úmrtí.

Podle britského profesora imunologie Openshawa dochází k závažným nežádoucím účinkům po očkování proti žluté zimnici u jednoho ze 100 tisíce očkovaných. S věkem nad 60 let je ale míra vážných nežádoucích účinků až čtyřnásobně vyšší. Odhady míry výskytu nežádoucích účinků jsou však založeny na velmi malém počtu hlášení. Ve skutečnosti může být jejich míra mnohem vyšší.

Především starší cestovatelé by měli pečlivě zvážit přínosy i rizika očkování. V případě cestování do zemí s nízkým výskytem žluté zimnice by měli raději dbát předběžné opatrnosti a chránit své zdraví jinými způsoby, než je očkování.

 

Zdroj:

 

0 0 votes
Article Rating