G. B. Shaw o očkování

Kritika očkování není ničím novým, provází ho od jeho počátků. Rádi bychom vám nabídli pohled “z druhé strany” na dobu, kterou jsme již nezažili a o které se dozvídáme jen zprostředkovaně. Silně protežované dogma o dalekosáhlých zásluhách a bezpečnosti očkování nedovoluje podívat se na přínosy a rizika očkování nezaujatýma očima a kriticky tak, aby ho bylo možno nestranně zhodnotit. Vybrali jsme pro vás několik citátů světově proslulého spisovatele – dramatika, prozaika, esejisty a nositele Nobelovy ceny za literaturu George Bernarda Shawa (1856 – 1950), jak se vyslovil o tehdejším očkování proti pravým neštovicím.

“Inteligentní lidé dnes své děti očkovat nenechávají a žádný zákon je k tomu nedonutí. A výsledkem není, jak předpovídají Jenneriáni, že lidská rasa vyhyne na pravé neštovice. Je to naopak, více lidí dnes zabije očkování než neštovice samotné.” (9. srpen 1944, Irish Times)

“Diskutovat o očkování s lékařem je stejné jako diskutovat o vegetariánství s řezníkem.”

“V průběhu poslední významné epidemie na přelomu století jsem byl členem Zdravotního výboru Londýnské rady a tam jsem zjistil, jak se udržuje dobrá pověst očkování pomocí statistik: všechny případy neštovic u přeočkovaných osob se diagnostikují jako pustulární ekzém, varioloid (lehká forma neštovic – pozn. překl.) nebo cokoliv jiného – jen ne jako neštovice.”

“Necháte doktora, aby vzal bezbranné děťátko a vpustil mu do tělíčka substanci z krávy, které udělali na kůži škrábance a do těch ran se jí dostala špína. I Jenneriáni už přiznávají, že dětské očkování u dětí způsobuje infekce. Více dětí dneska umírá v důsledku očkování než na následky nemoci, proti které mají být chráněny.” (18. říjen 1929, rozhovor pro Referee).

“Víru jsme sice neztratili, ale přenesli jsme ji z Boha na lékařskou profesi.”

Více citátů v originále najdete na G. B. Shaw on Whale.to.

0 0 votes
Article Rating