Jsou rodiče před očkováním dostatečně informováni o jeho nežádoucích účincích?

Na našich webových stránkách se mohou návštěvníci vyjádřit v anketě na otázku:

Dostali jste před očkováním od lékaře k prostudování příbalový leták ke všem očkovaným vakcínám?

Otázka je cílena jak na dospělé jako takové, tak na rodiče dětí, kteří představují významnou čtenářskou obec našich webových stránek. V tuto chvíli se vyjádřilo rovných 900 respondentů a proto vám představujeme výsledky, které vidíte na následujícím obrázku:

Jsou lidé před očkováním dostatečně informováni o jeho nežádoucích účincích?

 

Většina lidí před očkováním příbalový leták nedostane

V anketě téměř 90 % respondentů uvedlo, že od lékaře před očkováním žádnou informaci o příbalových letácích k očkovaným vakcínám nedostali. Část z nich si pravděpodobně v tu chvíli vůbec neuvědomila, že nějaké příbalové letáky k vakcínám existují a že by se možná sami měli lékaře zeptat na příbalové letáky nebo využít internet a vyhledat si je na něm sami.

Příbalové letáky přímo od lékaře podle ankety dostalo 6 % respondentů, další 4 % respondentů uvedla, že od lékaře dostali informaci, kde si je mají na internetu vyhledat. Příbalový leták nebo alespoň informaci o něm tedy od lékaře dostalo pouhých 10 % respondentů.

Jsme toho názoru, že lidé a potažmo rodiče kojenců a malých dětí by měli být plně informováni nejen o dětském povinném očkovacím kalendáři, ale především o možných nežádoucích účincích a kontraindikacích očkovaných vakcín. Velmi častá praxe v ordinacích dětských lékařů před očkováním je, že lékař informuje rodiče o riziku teploty nebo bolestivého otoku v místě vpichu. To je ale zcela nedostatečné informování o nežádoucích účincích vakcín, které mohou u predisponovaných jedinců vyvolávat nebo spouštět více i méně závažná autoimunitní onemocnění, neurologické poruchy nebo narušení celkové imunity.

Lidé a především rodiče malých dětí by měli po lékařích před očkováním vyžadovat předání příbalových letáků ke všem nabízeným vakcínám. Jen tak bude možné jejich souhlas s očkováním považovat za dostatečně informovaný.

 

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že rodiče informaci o příbalových letácích dostávají

Ministerstvo zdravotnictví nedávno spustilo informační web o očkování na svých webových stránkách. Tam se v dokumentu “Mýty a fakta o očkování” mimo jiné dočtete o následujícím údajném mýtu:

Informace o očkování - Ministerstvo zdravotnictví nemluví pravdu?

Zlí jazykové mohou výsledky naší anonymní ankety napadnout, že není průkazná. A že Ministerstvo zdravotnictví by přece netvrdilo něco, co není pravda, zvlášť když vyvrací údajný mýtus. Co si o tom myslíte vy? Skutečně dětští lékaři rodiče před očkováním jejich dítěte vždy informují o příbalových letácích k očkovaným vakcínám?

Napište nám do komentářů na Facebooku, zda jste před očkováním příbalový leták dostali nebo alespoň na něj byli upozorněni. Ukažme Ministerstvu zdravotnictví, zda mýty skutečně vyvrací, nebo naopak šíří.

 

Odkazy:

0 0 votes
Article Rating