Konec samostatné vakcíny proti tetanu v Čechách a nové očkovací plány Národní imunizační komise

Očkování

 

Další vakcína MMR, ukončení výroby jednosložkové vakcíny proti tetanu, určení konkrétních závažných primárních a sekundárních imunodeficitů u pacientů, kteří se před nástupem biologické léčby nebo transplantace mají nechat naočkovat proti meningokokům, pneumokokům, hemofilům a chřipce, hrazení vakcíny proti klíšťové encefalitidě pro věkovou skupinu 10 – 30 let pojišťovnou, očkování již nakažených žen starších 26 let vakcínami proti HPV po konizaci čípku a hrazení hexavakcíny i dětem ve věku 3 – 6 let. To probírali členové Národní imunizační komise (NIKO) na svém dosud posledním zasedání v září 2018. Pro občany ČR dost novinek i zajímavostí najednou.

 

Konec jednosložkové vakcíny proti tetanu

V zápise ze zasedání NIKO (více o NIKO na webu Ministerstva zdravotnictví) přímo stojí:

Další postup v případě avizovaného zrušení výroby monovakcíny proti tetanu

 

Podle dostupných informací lze v dohledné době předpokládat trvalý výpadek vakcíny proti tetanu z důvodu zrušení její výroby. NIKO požádala Českou vakcinologickou společnost ČLS JEP (ČVS), aby ve spolupráci s EPS NIKO předložila do konce listopadu 2018 návrh doporučení k očkování proti tetanu v období, kdy již dál nebude možné monovakcínu proti tetanu v podmínkách ČR používat.

Poznámka: EPS NIKO = Expertní poradní skupina NIKO

V posledních letech se to ukončováním výrob nebo distribuce různých vakcín jenom hemží. Nejdřív padnul v ČR velmi žádaný pětisložkový Pediacel (obdoba hexavakcíny bez složky proti žloutence typu B), pak čtyřsložkový Infanrix Hib (DTaP Hib), poté hexavakcína Infanrix hexa (více v článku Od nového roku se budou kojenci očkovat pouze vakcínou Hexacima), nyní přichází na řadu i jednosložková vakcína proti tetanu?

Je tedy možné že všichni, kdo půjdou na přeočkování proti tetanu, dostanou jako bonus i očkování proti černému kašli a záškrtu, protože prostě vakcína JEN proti tetanu nebude k dostání? NEBUDE K DOSTÁNÍ! Nepřipomíná tohle někomu legendární fronty na banány a toaletní papír za socialismu? Nebo když chceš libové, musíš koupit i bůček?

 

Přibude nová vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (vakcína MMR)

Možná se na první pohled zdá jako pozitivní, že konečně nějaká nová vakcína přibyde a rodiče snad budou mít alespoň v něčem na výběr. Podle uvedeného antigenního složení by se mohlo jednat o vakcínu MMRVaxPro výrobce Merck. Jenže. Za prvé úplně stejnou trojsložkovou vakcínu už na trhu máme, jde o vakcínu MMR s obchodním názvem Priorix. Za druhé můžeme vyjádřit podezření, že se možná příští rok budeme dívat na to, jak je Priorix z nějakých záhadných důvodů stažen z našeho trhu a zůstane pouze tato nová vakcína.

Stejně jako v případě ukončení distribuce hexavakcíny Infanrix hexa, který byl plošně nahrazen Hexacimou, může stejným způsobem dojít k náhradě Priorixu vakcínou MMRVaxPro. V případě Infanrixu hexa byl z našeho trhu vyšachován GSK, v případě Priorixu by se jednalo opět o GSK. Že by nějaké nadnárodně farmakoekonomické hejble? Nechme se překvapit. Ostatně nic jiného než přihlížet rošádám nadnárodních korporací a jejich rozdělování sfér vlivu nám snad ani nezbývá.

 

Gynekologická společnost doporučuje očkovat proti HPV i ženy po konizaci čípku, ale co s těmi, které již očkovány byly?

Podle zápisu ze zasedání NIKO se ukazuje, že na konizaci čípku chodí i ženy, které byly dříve očkované proti HPV, tedy proti lidským papilomavirům, které mají prekancerózní stavy a rakovinu děložního hrdla způsobovat. Prostě a jednoduše očkování selhalo a před prekancerózním stavem ženy neochránilo.

Gynekologičtí odborníci ale doporučují, aby se všechny ženy po konizaci, tj. již nakažené HPV, přesto nechaly naočkovat. NIKO teď musí vyřešit, jak s případy selhavšího očkování naložit. Pomůže tedy Gynekologické společnosti, jak text doporučení přeformulovat v souladu s nezávislým vědeckým výzkumem.

Co myslíte, jak bude upravené doporučení vypadat, očkovat již dříve očkované ženy po konizaci čípku, nebo ne?

Obáváme se, že odborníci na očkování a gynekologii jistě najdou dostatek nezávislých vědeckých argumentů, proč do žen opětovně píchnout vakcínu, která u nich evidentně nebyla vůbec účinná. Nehledě na to, že podle několika studií se ukázalo, že očkování proti HPV u žen, které již infekci lidskými papilomaviry mají, může naopak riziko rakoviny děložního čípku zvýšit. Více v našem článku Očkovat proti rakovině děložního čípku? Vakcíny proti HPV u soudu. Ale třeba se mýlíme a tyto ženy budou dalšího očkování ušetřeny.

Pro úplnost připomínáme kriticky důležité body z příbalového letáku (SPC) všech tří u nás dostupných vakcín proti HPV (Cervarix, Gardasil a Gardasil 9). Tam se totiž černé na bílém dozvíte, že tyto vakcíny:

  • nemusí zaručit 100% ochranu proti očkovaným typům HPV,
  • nezaručují ochranu proti již probíhající infekci lidskými papilomaviry,
  • nedokáží prekancerózní stavy ani karcinom léčit,
  • lézi a rakovinu děložního čípku a související choroby může způsobit i jiný typ HPV nebo také něco úplně jiného,
  • údaje o délce ochrany po očkování nejsou známy

 

Hexavakcína pro 3 – 6 leté děti hrazená pojišťovnou

ČVS již v roce 2017 vydala doporučení očkovat 3 – 6 leté děti hexavakcínou i přes to, že Infanrix hexa ani Hexacima nebyly podle údajů v SPC testovány na dětech starších 3 (Infanrix hexa) nebo 2 (Hexacima) let. Především nedostupnost jiných vakcín, které by mohly hexavakcínu nahradit, je pro ČVS i NIKO dostatečným argumentem, proč uváděné hranice v příbalových letácích překročit.

Metodika hrazení povinných vakcín pojišťovnami však uvádí, že vakcíny pro povinné očkování se v případě odkladu hradí v závislosti na jejich použití dle příbalového letáku. A očkování starších dětí hexavakcínou tedy pojišťovny proplácet nechtějí. NIKO chce tuto situaci napravit a rovněž dětem starším 3 let chce dopřát povinné očkování zdarma.

 

Zdroj:

 

0 0 votes
Article Rating