Ministerstvo zdravotnictví přiznává slabý vliv na očkování v ČR

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) otevřeně přiznává, že nemá dostatečně silný vliv na to, jakými vakcínami se v ČR očkují nejmenší děti. Dostupnost vakcín na našem trhu pro povinná očkování zjevně ovlivňují soukromé firmy a pojišťovny. MZ pouze předepisuje, jaké složky mají vakcíny pro povinný očkovací kalendář obsahovat – na ostatní už, jak přiznává, příliš vlivu nemá. Podle stanoviska MZ to vypadá, že když si soukromý subjekt postaví hlavu, vakcíny zaručované Ministerstvem zdravotnictví prostě nebudou. MZ nás sice ujišťuje, že po intervenci si všichni nakonec dali říct, všechno dobře dopadlo a Infanrix hexa pro rozočkované a nedonošené děti bude. Ale ministerstvo si v této souvislosti muselo dát za úkol, že svoji roli v rozhodování o dostupnosti vakcín pro povinné očkování posílí. Držme mu tedy v jeho úsilí palce.

Stanovisko Ministerstva zdravotnictví ČR k situaci v očkování hexavakcínou rozhodně stojí za přečtení. A ještě více za přečtení stojí analýza bývalého poslance Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) z roku 2012 Jak se s přispěním politiků dělá zdravotnický byznys ve velkém, která v tomto ohledu leccos objasní. Hovorka odhaluje velice špinavé zákulisí privatizace distribuce vakcín, ve kterém sehráli úlohu politici i jiné státní instituce. Distribuci vakcín před rokem 2009 zajišťovaly krajské hygienické stanice, čímž měl stát plnou kontrolu nad dostupností vakcín, kterou jak vidno ztratil. Hovorka dále poukazuje na to, že monopolní distributor vakcín pro povinná očkování je zároveň spojen i se zdravotní pojišťovnou a dalšími zdravotnickými zařízeními. Podle jeho slov směřuje ČR k soukromému zdravotnictví – zdravotnictví ovládanému jednou soukromou firmou.

Ve stanovisku MZ se uvádí:

V letošním roce byla vzhledem k rozdílu cen v tendru vybrána vakcína Hexacima a naopak vakcína Infanrix Hexa od prvního ledna v plošném očkování k dispozici není. Tento proces však Ministerstvo zdravotnictví nemůže v tuto chvíli nijak ovlivnit, proto je nyní diskutována změna systému tak, aby úloha ministerstva v tendru byla významně posílena.

Posílit svoji roli by však mělo Ministerstvo zdravotnictví i v další oblasti povinného očkování. Přes jeho stanovisko, že každé dítě má právo na úhradu vakcín pro povinné očkování nezávisle na jeho věku, si u nás pojišťovny dělají, co chtějí, a očkování odložené na žádost rodičů do pozdějšího věku dítěte proplácet odmítají. Více se o tom dozvíte v článku Český očkovací Absurdistán: rodiče si mají povinné očkování platit sami.

Vypadá to tedy, že kromě tvorby vyhlášky s očkovacím kalendářem a stanovení antigenního složení vakcín pro povinná očkování je vše ostatní v úplně jiných rukou. Držme tedy ministerstvu palce, aby se mu i přesto dařilo prosazovat a chránit zájmy a práva občanů a dětí tohoto státu ve všech oblastech povinného očkování. To se koneckonců týká i již dlouhá léta slibovaného odškodňovacího fondu za vážné následky očkování, který stále chybí.

 

Související:

0 0 votes
Article Rating