Očkování těhotných žen proti chřipce zvýšilo počet potratů, ukázala studie

očkování těhotných žen zvyšuje riziko potratůNedávná studie publikovaná v září letošního roku v časopise Vaccine a financovaná americkým státním Úřadem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) překvapila své autory neočekávanými výsledky. Ve studii provedené ve dvou chřipkových sezónách 2010 – 2012 vykazovaly opakovaně očkované těhotné ženy proti chřipce významně vyšší míru potratů. Podle slov autorů nejde o potvrzení příčiny, upozorňují však, že jde o jasný signál, že bezpečnost tohoto očkování je třeba monitorovat a tuto oblast podrobit dalšímu zkoumání.

Autoři porovnávali skupinu 485 žen, u kterých došlo k potratu, se stejně početnou kontrolní skupinou žen, u kterých po otěhotnění k potratu nedošlo. V případě, že se těhotné ženy nechaly očkovat proti chřipce a zároveň podstoupily očkování se složkou proti prasečí chřipce i minulou sezónu, měly do 28 dnů po očkování několikanásobně vyšší riziko potratu. Podle autorů celkově očkování proti chřipce bez ohledu na historii očkování nepředstavovalo statisticky významný nárůst potratů do 28 dnů po očkování, rizikovou skupinou se staly těhotné ženy podstupující toto očkování opakovaně.

Američtí zastánci a propagátoři očkování výsledkům studie nechtějí věřit a očkování proti chřipce těhotným ženám dál doporučují. Argumentují, že žádná z předchozích studií riziko potratu u těhotných žen podstupujících očkování proti chřipce neukázala. Autoři studie budou pokračovat ve výzkumu a pro další porovnání slíbili sledovanou skupinu těhotných žen ztrojnásobit.

 

Související:

0 0 votes
Article Rating