Dobrovolné očkování podporuje pouze jediný prezidentský kandidát

“Očkování dětí má být jen dobrovolné.” Tak zněla jedna z 90 otázek, které pro prezidentské kandidáty připravilo občanské sdružení KohoVolit.eu. Jako jediný z kandidátů podporuje dobrovolné očkování dětí předseda strany Rozumní, skladatel, producent a hudební vydavatel Petr Hannig.

První kolo prezidentské volby se uskuteční ve dnech 12. – 13. ledna 2018, případné druhé kolo pak 26. – 27. ledna 2018.

Spusťte si Volební kalkulačku s 35 otázkami.
Spusťte si rozšířenou Volební kalkulačku s 90 otázkami (obsahuje otázku na dobrovolnost očkování).

 

I když prezident republiky netvoří zákony a jeho názor je v této otázce jen deklaratorní, přesto je zajímavý. Podle Petra Hanniga jsou některá očkování i nebezpečná (zejména kombinované vakcíny) a měla by být povinná jen ta, která byla povinná i za minulého režimu. Jiří Hynek je pro zachování povinného očkování, avšak mělo by být podle něj omezeno na co nejnižší nutnou míru. Naproti tomu Michal Horáček se domnívá, že vymýcení některých chorob díky očkování je jedním z největších úspěchů lidstva a nechce se dožít nových morových ran (co naplat, pane Horáčku, že proti moru se nikdy neočkovalo, stejně tak jako se nikdy neočkovalo např. proti spále a úmrtnost na mnohé infekce významně klesla ještě před tím, než se proti nim očkování vůbec zahájilo).

Kandidáti sdělili svůj názor na očkování dětí a ve většině se shodli na tom, že má být povinné, tedy státem vynucované. Otázkou je, zda oni sami by se podrobili očkování, pokud by jim tato povinnost byla uložena. Je to téměř 8 let, co nejen v České republice “řádila” prasečí chřipka. Tehdy se uvažovalo o tom, že cca 200 tisícům lidí důležitých pro chod státu (jako je např. prezident, premiér, členové Bezpečností rady státu, vojáci, policisté, zdravotníci) bude očkování proti prasečí chřipce nařízeno. Tehdejší prezident Václav Klaus se proti tomu ostře ohradil a označil to za pošlapávání lidské svobody (více čtěte např. zde).

 

“Vetuji možnost, že by se kvůli této potencionální chřipce mělo něco někomu nařizovat. To je pošlapávání elementární lidské svobody. Není to potřeba dělat. Toto není fatální nemoc.”

Václav Klaus

 

“Toto není fatální nemoc”… Stejně tak, jako většina nemocí, proti kterým se dnes povinně očkují děti od kojeneckého věku po pubertu. Nehledě na to, jaké stanovisko kdo zastává vůči povinnému očkování, jedno je jisté: rozsah a načasování povinného očkování v ČR určuje jednostranně Ministerstvo zdravotnictví a nijak nepodléhá široké odborné ani politické diskusi. Brilantní analýzu současného právního stavu povinného očkování v ČR si můžete přečíst v odlišných stanoviscích soudkyně Ústavního soudu Kateřiny Šimáčkové zde a zde.

 

Související:

0 0 votes
Article Rating