Jaká je skutečná proočkovanost proti spalničkám v ČR?

 

Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti (ČVS) Roman Chlíbek v pořadu Máte slovo 24. 2. sliboval, že stačí 95% proočkovanost dětí v populaci ČR a epidemie spalniček nebudou.

Když se podíváme na výši proočkovanosti proti spalničkám podle údajů WHO (Světové zdravotnické organizace), zjistíme, že se proočkovanost dětí v ČR alespoň jednou dávkou očkování za posledních 25 let až do roku 2017 pohybuje v rozmezí 95 – 99 %, nejčastěji v rozmezí 97 – 99 %.

Přitom v roce 2017 bylo hlášeno 140 případů spalniček a v roce 2014 dokonce 222.

 

 

Není proočkovanost jako proočkovanost

MUDr. Eleková se v článku Co jsme v pořadu Máte slovo dne 14. 2. 2019 nemohli říci ptá:

“Vysoká žádoucí proočkovanost s sebou nese další protimluv vakcinologů. Dle jejich výše zmíněného názoru je v populaci cca 5 % dětí, které ze zdravotních důvodů nelze očkovat. Přesto ČR až do nedávné doby oficiálně hlásila WHO proočkovanost až 99 %.

Kdybych měla možnost, zeptala bych se na ony 4 % rozdílu. 5 % neočkovatelných, ale 99 % proočkovanost??? Nabízí se pouze dvě vysvětlení. To lepší je, že WHO lžeme. To horší je, že se nedodržují kontraindikace, které se dodržovat mají a mají se týkat 5 % populace. Rozdíl 4 % znamená, že u 4 z 5 % se nedodržují samotnými vakcinology proklamované zdravotní kontraindikace!”

 

V rozporu s údaji ve statistice WHO stojí údaje Ministerstva zdravotnictví z dubna 2018:

Z výsledků každoročně prováděné administrativní kontroly proočkovanosti orgány ochrany veřejného zdraví v ordinacích pediatrů vyplývá, že procento proočkovanosti proti spalničkám v posledních letech v České republice klesá. „V současné době je proočkovanost české populace kolem 90 %, což není dostatečné a může to být jeden z důvodů současného zvýšeného výskytu spalniček u nás,“ uvedl náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula.

 

Podle náměstka Ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly je proočkovanost proti spalničkám v ČR na úrovni 90 %. Údaje WHO uvádí proočkovanost jednoletých alespoň jednou dávkou vakcíny proti spalničkám na úrovni 97 – 99 %.

Proč ČR hlásí do databáze proočkovanosti WHO jiné údaje, než zjišťuje v ordinacích pediatrů?

S udělováním zdravotních kontraindikací k očkování dětem se závažnými zdravotními problémy nebo předchozími vážnými reakcemi na očkování je to doufejme lepší, než s uváděním údajů o proočkovanosti.

 

Slibem nezarmoutíš

Proočkovanost dětí ale v současných epidemiích spalniček hraje jen nevýznamnou roli. Nemocnými jsou totiž ve většině případů dospělí, kteří byli očkováni naposledy v dětství. Jasně se ukazuje, že narozdíl od skutečně přirozeně prodělaného onemocnění, očkování nezaručí ochranu na celý život. Po cca 10 – 30 letech očkováním navozená imunita vyvane a jedinec se stává vůči spalničkám opět vnímavý.

Česká vakcinologická společnost by si tedy měla udělat pořádek nejen v údajích o prooočkovanosti proti spalničkám v ČR, ale také v názoru na epidemie spalniček. Jak se mají rodiče a potažmo občané naší země vyznat v tom, že předseda ČVS tvrdí něco jiného, než její vědecký sekretář?

 

Chlíbek vs Prymula - Česká vakcinologická společnost nemá jasno v názoru na epidemii spalniček

 

Více se dozvíte v článcích:

 

0 0 votes
Article Rating